Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Přiostřuje se - boj o křesla v Radách ČT a ČRo vrcholí

26. 03. 2014 13:37:26
Souboj o křesla radních České televize a Českého rozhlasu připomíná boxerský souboj týmů napříč váhami. Na první kola do ringu nastoupily váhy muší a bantamové, pak se nechaly vystřídat solidním veltrem či střední váhou a v závěrečné bitce už trenéři sází na sto a více kilové goliáše. Už dávno se také přestalo bojovat gentlemansky, v ringu začínají padat rány pod pás a boxeři si do rukavic strčili každý minimálně jednu podkovu, aby to mělo větší říz.

Souboj o křesla radních České televize a Českého rozhlasu připomíná boxerský souboj týmů napříč váhami. Na první kola do ringu nastoupily váhy muší a bantamové, pak se nechaly vystřídat solidním veltrem či střední váhou a v závěrečné bitce už trenéři sází na sto a více kilové goliáše. Už dávno se také přestalo bojovat gentlemansky, v ringu začínají padat rány pod pás a boxeři si do rukavic strčili každý minimálně jednu podkovu, aby to mělo větší říz. Jako houby po dešti se v médiích objevují články, ve kterých je propírán ten či onen kandidát.

V Parlamentních listech nedávno obsáhle okomentoval některé z nich Petr Žantovský. Jako mediální odborník se ostře opřel do „konfliktní“ Petry Procházkové kvůli jejímu angažmá v ČT. Kolizi zájmů vidí i u Romana Proroka a kolizi osobností pak v případě Vladimíra Kuby, bývalého ředitele televize Barrandov, který mírně řečeno nemá dobré vztahy se současným ředitelem ČT Dvořákem. Za bizarní (v čemž nezbývá než souhlasit) pak označuje pokus o návrat Radka Mezuláníka, „slavného vedoucího diplomové práce paní Nagyové“. Především kandidátům do rady ČT se minulý týden věnovala i filmová dokumentaristka Olga Sommerová v Mladé frontě Dnes. Povzdechla si nad zpolitizovaným systémem volby a absencí odborníků a osobností mezi finálně nominovanými uchazeči.

Ještě těžší kalibr se objevil v Echu 24, které zaujal svou minulostí Jan Krůta kandidující do Rady ČRo. Připomíná se zde jeho spoluautorství u (čtyřicet let starého!) článku, který byl v roce 1976 součástí kampaně komunistického režimu proti kapele Plastic People a undergroundu. Krůtu, textaře zpěváka Dalibora Jandy a někdejšího člena KSČ prý do rady prosazuje hnutí ANO. Martin Kolovratník, který má za stranu Andreje Babiše vyjednávání o kandidátech na starosti, to podle Echa 24 popřel. Někteří koaliční poslanci zase obdrželi informace poškozující jiného jeho favorita a bývalého kolegy z Českého rozhlasu - Oldřicha Šestáka, který je údajně obchodně napojený na soukromou mediální skupinu Lagardere.

Zůstalo tak jen málo lidí, na které se „nic nenašlo“ a které neprovázejí aféry či zpochybnění. Přes všechny námitky pana Žantovského by pro Radu ČT mohla být přínosem Petra Procházková. Těžko si lze představit, že by rozhodovala na politickou objednávku či byla zaujatá a jednostranná. A koho dál? Přednost by měli mít lidé s vlastním názorem, kteří nebudou jen papouškovat názory někoho jiného a nebudou se bát vlastní odpovědnosti. Takovými by mohli být třeba Václav Dvořák či Richard Hindls, snad i Hana Moučková. Stejně tak by do Rady ČRo byly zřejmě vhodnější osobnosti, které něco dokázaly v jiných oborech, jako je veslař a olympijský medailista Václav Chalupa, spisovatelka Lenka Procházková nebo rocker Mikoláš Chadima.

Poslední mediální direkty znovu dokazují, že současný systém nominace a volby televizních a rozhlasových radních není zdaleka dokonaly. Nahrává více bezbarvým „odborníkům“, jejichž hlavní předností je buď poslušnost nebo profesní léta strávená po boku toho či onoho poslance. Neposlušní a výrazní kandidáti to nebudou mít při volbě lehké. Bohužel. Ring volný!

Autor: Marek Lichtenberk | středa 26.3.2014 13:37 | karma článku: 5.17 | přečteno: 251x


Další články blogera

Marek Lichtenberk

Levná voda, která se nám může pěkně prodražit

Dostatek kvalitní vody patří k nezbytným životním potřebám. Jak čím dál tím více roste populace je hlavním problémem hospodaření s vodou. Dochází ke změnám vodního režimu, jak stavbou přehrad, tak znečištěním vody.

18.8.2016 v 2:42 | Karma článku: 18.09 | Přečteno: 2236 | Diskuse

Marek Lichtenberk

Vodovody ve správě obcí – výhra nebo riziko?

Na scéně se objevila řada „nezávislých odborníků“, kteří nabízejí obcím i městům poradenství. Přesvědčují je, že když si budou vodárenskou infrastrukturu spravovat sami, všichni na tom vydělají a vodárenští vydřiduši utřou nos.

20.4.2016 v 9:21 | Karma článku: 11.36 | Přečteno: 560 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Andrea Kubešová

Jak se Nepoučitelná blogování nevzdala

Co si budeme vykládat, my, děti let devadesátých, jsme si na těch internetech frčely už od útlýho věku. Konkrétně já si svůj první blog založila už v roce 2006 a pečlivě se mu věnovala.

15.8.2018 v 21:59 | Karma článku: 6.29 | Přečteno: 216 | Diskuse

Terezie Čerbáková

Až dojde šťáva

Až dojde elektřina, až dojde ta všedávající šťáva, budu zarostlá jak mamut. Pohled na pinzetu bude depresivní. Depilátor nebude mít šťávu. Budu čekat, až ráno vyjde slunce, abych si nevypíchla řasenkou oko.

15.8.2018 v 20:38 | Karma článku: 6.90 | Přečteno: 176 | Diskuse

Jan Pražák

Je opravdu výhodnější být mužem než ženou?

Některé ženy se často a rády ohánějí tvrzením, jak to mají proti nám chlapům v životě těžké. Nevěřím tomu a jako důkaz přináším pár srovnání z mužského a ženského života.

15.8.2018 v 20:03 | Karma článku: 16.88 | Přečteno: 420 | Diskuse

Václav Poddaný

Peníze až na prvním místě

Toto je jen krátké zamyšlení k trágedii v Janově, která si vyžádala již desítky obětí a stále jsou další lidé pohřešováni.

15.8.2018 v 15:29 | Karma článku: 12.19 | Přečteno: 308 | Diskuse

Ladislav Jakl

Párování: homo, nebo hetero?

Na párování může být hodně názorů. Ale v zásadě se všechny tyto názory dělí do dvou skupin: je lepší homopárování, nebo heteropárování?

15.8.2018 v 14:03 | Karma článku: 24.81 | Přečteno: 978 | Diskuse
Počet článků 22 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 693
Marek Lichtenberk představitel iniciativy za svobodná média "Slabiky.cz"
Najdete na iDNES.cz