Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Koho posadí poslanci na poslední volnou židli Rady ČRo?

13. 05. 2014 16:21:04
Rada ČRo funguje, i když je v ní jedna židle volná. Koho na ni poslanci posadí? Těžkou otázku, koho zvolit do Rady Českého rozhlasu budou při nadcházející schůzi řešit členové Poslanecké sněmovny i odborná veřejnost. Zatímco ostře sledovanou Radu České televize se podařilo poslancům poměrně hladce dovolit na plný počet členů, v Radě Českého rozhlasu stále jedno volné místo zbývá. Uchází se o něj ředitel pražské zoologické zahrady Miroslav Bobek, evangelický farář Miloš Rejchrt a kuchař a moderátor Ivan Vodochodský.

Při pohledu na jednotlivé kandidáty, kteří postoupili do užšího kola, se naskýtá nejen otázka, koho z nich zvolit, ale také zda vůbec volbu provést. O každém z nich lze z různých důvodů celkem oprávněně pochybovat. Proč raději nezkusit někoho jiného? Žádné zásadní problémy by to asi nezpůsobilo. Rada ČRo je nyní usnášeníschopná a s touto nabídkou kandidátů opravdu není třeba nikam spěchat. Nechce se mi věřit, že by se na poslední uvolněné místo radního nenašel vhodnější adept, než je zmíněné trio.

Zřejmě nejsilnějším uchazečem se (bohužel) jeví Miroslav Bobek, který již dříve v ČRo působil a stál mimo jiné za „gorilí reality šou“ Odhalení. Když odhlédnu od všech skutečností, které jsou o Bobkovi známé, tak nerozumím tomu, proč se člověk, jenž je nepochybně vytížený jako ředitel pražské ZOO, o místo v Radě ČRo vůbec uchází. Jeho volitelnost nicméně u poslanců ohrožuje zejména to, jak moc je spjatý s někdejším rozhlasovým radním Štěpánem Kotrbou. Spolupracovali spolu velmi intenzivně v rozhlase a spolupracují nepochybně i nyní. Potenciální přínos Bobka pro fungování rady nedokáži objektivně posoudit, ale vazba na tenhle typ mediálního &sca ron;íbra je velmi zneklidňující.

Poslanci mají ještě jistě dobře v paměti Kotrbovo působení jako radního, jeho stížnosti na kolegy i neslavný konec v kontrolním orgánu. Kotrba měl být odvolán, protože podle poslanců zasahoval do vysílání a tvorby programů, obcházel redakce a úkoloval redaktory ČRo. S vědomím této hrozby nakonec sám rezignoval. Po sledování goril měl být také vrcholem spolupráce Bobka a Kotrby projekt na „očumování“ lidí v africké vesnici. Tento poněkud nevkusný záměr již neprošel. Přinejmenším rozporuplně tehdy vnímali tyto aktivity i zaměstnanci ČRo - zatímco rozhlas musel šetřit, na financování nápadů Bobka a Kotrby se nemalé peníze vždy našly.

Miloš Rejchrt se o post radního uchází znovu, přestože v minulém kole výrazně neuspěl v konfrontaci s někdejším olympionikem Václavem Chalupou, kterému ale získané hlasy na zvolení rovněž nestačily. Nejde mu tak upřít vytrvalost, méně obdivuhodná je jeho snaha o další kandidaturu. Marně vzpomínám na to, jestli někdy nastala tak kuriózní situace, že by významný státní orgán v České republice ovládali z jedné třetiny samí duchovní. V případě zvolení Rejchrta by tento případ nastal – v radě ČRo již nyní působí Ervín Kukuczka, kazatel a farář Církve československé husitské a římskokatolický kněz a tajemník pražského arcibiskupa Mil an Badal.

Jako poslední nám zbývá trochu nečitelný Ivan Vodochodský. Určitě není na slovo vzatým mediálním expertem, ale také není součástí žádné silné lobby a hlasoval by jako radní především za sebe, ne za někoho jiného. Jsem trochu na rozpacích, když musím přiznat, že „Vodouch“ by pro mě byl nakonec jako kandidát do mediální rady asi opravdu nejpřijatelnější. Zdaleka však ne ideální. V rámci Rady ČRo by mohl rozšířit její pole působnosti a názorové spektrum, odbornost však těžko. Ve srovnání s Miroslavem Bobkem je ale pořád ještě rozumnou volbou.

Kdo bude nakonec pro poslance tím pravým, to je zatím velká hádanka. Nechají se „oslnit“ mediální masáží Kotrbova favorita Miroslava Bobka, přikloní se k duchovnímu a někdejšímu chartistovi Miloši Rejchrtovi, nebo se odváží vstoupit do „neznámých vod“ a zvednou ruku pro Ivana Vodochodského? Při letošní volbě bych se sázet neodvážil. Zdá se totiž, že zaběhnuté pořádky neplatí a poslanci volí, jak je napadne. Doufám, že budou alespoň při posledním pokusu trochu pečlivější. Samotným by jim na tom mělo záležet, vždyť Český rozhlas, to je i jejich mediální prostor, o který by se měli snažit pečovat, aby fungoval dobře, objektivně a nezávisle. Pokud by se al e nakonec rozhodli nezvolit nikoho, byla by to možná ta nejlepší volba ze všech. Rada ČRo funguje, tak proč si nepočkat na kandidáta, který bude lepší než ti současní?

Marek Lichtenberk, Slabiky.cz

Autor: Marek Lichtenberk | úterý 13.5.2014 16:21 | karma článku: 3.20 | přečteno: 152x


Další články blogera

Marek Lichtenberk

Levná voda, která se nám může pěkně prodražit

Dostatek kvalitní vody patří k nezbytným životním potřebám. Jak čím dál tím více roste populace je hlavním problémem hospodaření s vodou. Dochází ke změnám vodního režimu, jak stavbou přehrad, tak znečištěním vody.

18.8.2016 v 2:42 | Karma článku: 18.09 | Přečteno: 2236 | Diskuse

Marek Lichtenberk

Vodovody ve správě obcí – výhra nebo riziko?

Na scéně se objevila řada „nezávislých odborníků“, kteří nabízejí obcím i městům poradenství. Přesvědčují je, že když si budou vodárenskou infrastrukturu spravovat sami, všichni na tom vydělají a vodárenští vydřiduši utřou nos.

20.4.2016 v 9:21 | Karma článku: 11.36 | Přečteno: 560 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Andrea Kubešová

Jak se Nepoučitelná blogování nevzdala

Co si budeme vykládat, my, děti let devadesátých, jsme si na těch internetech frčely už od útlýho věku. Konkrétně já si svůj první blog založila už v roce 2006 a pečlivě se mu věnovala.

15.8.2018 v 21:59 | Karma článku: 6.29 | Přečteno: 216 | Diskuse

Terezie Čerbáková

Až dojde šťáva

Až dojde elektřina, až dojde ta všedávající šťáva, budu zarostlá jak mamut. Pohled na pinzetu bude depresivní. Depilátor nebude mít šťávu. Budu čekat, až ráno vyjde slunce, abych si nevypíchla řasenkou oko.

15.8.2018 v 20:38 | Karma článku: 6.90 | Přečteno: 176 | Diskuse

Jan Pražák

Je opravdu výhodnější být mužem než ženou?

Některé ženy se často a rády ohánějí tvrzením, jak to mají proti nám chlapům v životě těžké. Nevěřím tomu a jako důkaz přináším pár srovnání z mužského a ženského života.

15.8.2018 v 20:03 | Karma článku: 16.88 | Přečteno: 420 | Diskuse

Václav Poddaný

Peníze až na prvním místě

Toto je jen krátké zamyšlení k trágedii v Janově, která si vyžádala již desítky obětí a stále jsou další lidé pohřešováni.

15.8.2018 v 15:29 | Karma článku: 12.19 | Přečteno: 308 | Diskuse

Ladislav Jakl

Párování: homo, nebo hetero?

Na párování může být hodně názorů. Ale v zásadě se všechny tyto názory dělí do dvou skupin: je lepší homopárování, nebo heteropárování?

15.8.2018 v 14:03 | Karma článku: 24.81 | Přečteno: 978 | Diskuse
Počet článků 22 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 693
Marek Lichtenberk představitel iniciativy za svobodná média "Slabiky.cz"
Najdete na iDNES.cz