Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zelená je tráva, fotbal to je hra?

1. 11. 2014 15:45:58
Stává se z deníku Sport bulvár nebo tiskový orgán AC Sparta Praha? ČERVENÁ KARTA PRO DAMKOVOU! UDRŽOVÁNÍ ZLA! ODVOLEJTE DAMKOVOU. ROZHODČÍ A PLZEŇ: (NE) NÁPADNÁ POMOC. Toto jsou titulky, kterými se začátkem minulého týdne (zřejmě jako předehra k dnešnímu derby) červenily první stránky deníku Sport. Vypadalo to, že se stalo něco velikého a zásadního, minimálně revoluce nebo alespoň defenestrace. Pak jsem si přečetl články pod nadpisy a nestačil jsem se divit. Tady už nejde o prostý bulvár, ale o argumentaci a styl dobře známý z normalizačního Rudého Práva.

O co jde? Šéfka rozhodčích Damková žije s místopředsedou FAČR Berbrem. Oba jsou z Plzně, tudíž fandí Plzni a nefandí Spartě. Proto rozhodčí nadržují Plzni (a také Spartě, ale ne tolik, jak by měli...tedyJjako Plzni), proto je liga neregulérní a Damková by měla odstoupit. Proč by měla odstoupit? Protože je z Plzně a žije s Berbrem, a tudíž fandí Plzni a tak rozhodčí ...a tak pořád dokola.

Osobně rozhodně nefandím nikomu ze součastného fotbalového vedení, ale myslím si, že pokud někdo (potažmo novinář) vyřkne takové obvinění, měl by pro svá tvrzení mít i důkazy, kterými je podepře. Jinak se opravdu ocitáme na stejné úrovni s Rudým Právem a jeho Samozvanci a ztroskotanciJ I deník Sport se tváří, že argumenty má. Tak se na ně podívejme blíže:

1. Statistika – dlouze vypočítává počet odpískaných penalt pro Plzeň (25), což je o 12 víc než Sparta s Jabloncem, a sám posléze konstatuje: „Na mimořádně vysokém čísle pokutových kopů se podílí i to, že se Viktoria svým herním stylem pravidelně dostává v rychlosti do nebezpečných akcí ve vápně...“

Takže nic, celá předchozí mnoha statistikami podložená část článku je vlastně irelevantní a sloužila jen k vyvolání pocitu, že rozhodčí pomáhají Plzni, ačkoliv to žádná data neprokazují. Prostě čistá demagogie a využitím statistiky.

2. Tabulka – Sporné verdikty kolem Plzně

Rozdělená na verdikty, které Viktorii pomohly – těch je 6 a verdikty, které Viktorii uškodily – 2 verdikty. Vizuálně není co řešit, rozhodčí „tlačí“ Plzeň. Ale i dne existují čtenáři, kteří čtou i více než nadpisy a možná i o napsaném přemýšlejí.

Do šesti pomocí rozhodčích jsou započteny i takovéhle perly: „o vyloučení nebylo pochyb, ale rozhodčí několikrát zabrzdil Duklu v začínajícím protiútoku...brněnským se nelíbilo,že dostali 5 žlutých karet...tepličtí se zlobili, že domácí kopali roh, i když šel míč do zázemí od hráče Plzně...ve druhé půli nepustili rozhodčí Lalkoviče do samostatného úniku...“ Ve třech případech šlo o penaltu, ale pouze v jednom by její zahrávání a následný gól s určitostí změnily rozdělení bodů.

Naproti tomu uvedené dvě situace, které Viktorii poškodily, by jí v obou případech zajistily body navíc.

Tomu se opravdu dá říci nenápadná pomoc.

3. Co zbývá? Řeči stylu „jedna paní povídala“

Vedení Mladé Boleslavi prý neumožnilo kouči Karlu Jarolímovi vystoupit na pozápasové konferenci. Několika koučům něco po zápase vadilo (asi prohraJ) Ale nejlepší je tohle: Jeden zkušený sudí říká: „Když chcete rozhodit jeden tým, stačí jediné: pískat přesně podle pravidel.“

To je pravda, ale to nevymyslel ani Berbr ani Damková. To platí od počátku fotbalu. První derby rozhodl gól, který rozhodčí posléze odvolal...Řečeno slovy klasika:“ Fotbal je brutální hra dělnické třídy“. A nakolik jde o hru, je velice sporné. Je evidentní, že hru přímo na hřišti významně ovlivňují rozhodčí a tým někdy hraje i proti němu. To platilo a platí. Proč myslíte, že se všichni funkcionáři a rozhodčí tak brání zavedení moderních technologií do fotbalu?

Stejně tak platí, že fotbalové výsledky ovlivňují i mimo hřiště nejrůznější zájmové skupiny od FIFA a UEFA, různých sponzorských firem, států a lobbistů až po sázkařské gangy. Ale to je fotbal a i možná proto je tak celosvětově oblíbený. Proto, že to ve skutečnosti není sport. Že víc odráží reálný život, který také není vedený v rámci pravidel fair play. Ale za to nemůže dokonce ani ten č...Pelta a na regulérní odvolání šéfa komise rozhodčích tohle nestačí. I když se nám to nemusí líbit, tak vedení FAČR bylo zvoleno svými členy a jen oni to můžou změnit.

Tohle všechno, ale určitě redaktoři deníku Sport ví. Tak k čemu sloužily ty výrazné červené nadpisy? Že by doktor Křetínský zase věděl víc než my řadoví fotbaloví diváci...?

Uvidíme dnes večer.

Marek Lichtenberk

Slabiky.cz

Autor: Marek Lichtenberk | sobota 1.11.2014 15:45 | karma článku: 9.43 | přečteno: 297x


Další články blogera

Marek Lichtenberk

Levná voda, která se nám může pěkně prodražit

Dostatek kvalitní vody patří k nezbytným životním potřebám. Jak čím dál tím více roste populace je hlavním problémem hospodaření s vodou. Dochází ke změnám vodního režimu, jak stavbou přehrad, tak znečištěním vody.

18.8.2016 v 2:42 | Karma článku: 18.09 | Přečteno: 2236 | Diskuse

Marek Lichtenberk

Vodovody ve správě obcí – výhra nebo riziko?

Na scéně se objevila řada „nezávislých odborníků“, kteří nabízejí obcím i městům poradenství. Přesvědčují je, že když si budou vodárenskou infrastrukturu spravovat sami, všichni na tom vydělají a vodárenští vydřiduši utřou nos.

20.4.2016 v 9:21 | Karma článku: 11.36 | Přečteno: 560 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Andrea Kubešová

Jak se Nepoučitelná blogování nevzdala

Co si budeme vykládat, my, děti let devadesátých, jsme si na těch internetech frčely už od útlýho věku. Konkrétně já si svůj první blog založila už v roce 2006 a pečlivě se mu věnovala.

15.8.2018 v 21:59 | Karma článku: 6.29 | Přečteno: 216 | Diskuse

Terezie Čerbáková

Až dojde šťáva

Až dojde elektřina, až dojde ta všedávající šťáva, budu zarostlá jak mamut. Pohled na pinzetu bude depresivní. Depilátor nebude mít šťávu. Budu čekat, až ráno vyjde slunce, abych si nevypíchla řasenkou oko.

15.8.2018 v 20:38 | Karma článku: 6.90 | Přečteno: 176 | Diskuse

Jan Pražák

Je opravdu výhodnější být mužem než ženou?

Některé ženy se často a rády ohánějí tvrzením, jak to mají proti nám chlapům v životě těžké. Nevěřím tomu a jako důkaz přináším pár srovnání z mužského a ženského života.

15.8.2018 v 20:03 | Karma článku: 16.88 | Přečteno: 420 | Diskuse

Václav Poddaný

Peníze až na prvním místě

Toto je jen krátké zamyšlení k trágedii v Janově, která si vyžádala již desítky obětí a stále jsou další lidé pohřešováni.

15.8.2018 v 15:29 | Karma článku: 12.19 | Přečteno: 308 | Diskuse

Ladislav Jakl

Párování: homo, nebo hetero?

Na párování může být hodně názorů. Ale v zásadě se všechny tyto názory dělí do dvou skupin: je lepší homopárování, nebo heteropárování?

15.8.2018 v 14:03 | Karma článku: 24.81 | Přečteno: 978 | Diskuse
Počet článků 22 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 693
Marek Lichtenberk představitel iniciativy za svobodná média "Slabiky.cz"
Najdete na iDNES.cz