Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Levná voda, která se nám může pěkně prodražit

18. 08. 2016 2:42:19
Dostatek kvalitní vody patří k nezbytným životním potřebám. Jak čím dál tím více roste populace je hlavním problémem hospodaření s vodou. Dochází ke změnám vodního režimu, jak stavbou přehrad, tak znečištěním vody.

Znečištění vody se netýká jen zásob sladké vody, ale i vod v mořích, oceánech a vodních toků. Nejvíce trpící suchou oblastí, je Afrika, blízký východ, západní USA a 3/4 Austrálie.

Lidé žijící v podmínkách, kde je zatím pitné vody dostatek, si neumí představit, v jaké situaci jsou jedinci, kteří mají každý den jen jednu myšlenku a to na pitnou vodu. Občas řekneme: ,,...umíráme žízní...", ale nedovedeme si představit situaci, že bychom se napili vody z kaluže, nebo ze studny, která je označena jako zdravotně závadná voda.

Přestože je voda nevyčerpatelný obnovitelný zdroj, tak se může projevit její velký nedostatek, či naopak nadbytek. Dnes nemá přístup k pitné vodě 1,1 miliardy lidí a díky tomu ročně umírá 5 milionů lidí (z toho 90 % děti do pěti let). Dalším problémem je vyčerpanost vodních zdrojů, kvůli zavlažování. Nedostatek pitné vody je zkrátka jeden z největších globálních problémů soudobého světa.

My, kteří máme štěstí, že žijeme v části světa, která má zdánlivě vody dostatek, bychom měli s vodou hospodařit co možná nejuvážlivěji. Ale opravdu to děláme?

Voda vždycky byla a zřejmě také vždycky bude velmi populistickým tématem. Téměř nikdo ze spotřebitelů neví, kolik voda stojí. A jen málokdo by hádal, že za litr vody zaplatíme méně než korunu. Je to hodně nebo málo?

Voda má být levná! To si pamatujeme ještě z dob socialismu. Za vodu jsme platili minimum. A někdy i teklaJ. O její kvalitě jsme raději nepochybovali, vždyť o nějakém sledování (kromě osobního) jsme si mohli nechat zdát. Platili jsme šedesát haléřů za kubík a za stočné dvacet. Socialistické výrobní závody možná ani to ne. To pochopitelně nestačilo. Dotace hospodaření podniků Vodovodů a kanalizací po roce 1989 dosahovaly dvou miliard korun ročně.

A jaká je současnost?

Od roku 1994 už nejsou ceny vody dotovány. Skončila doba, kdy všechno bylo zadarmo. Přestali jsme lhát! Voda nikdy nebyla zadarmo, jen jsme to na první pohled neviděli. Vodohospodářské společnosti, které se o svůj majetek starají, cíleně a dlouhodobě investují. Cena vody je pak v jejich regionu logicky vyšší. A právě tyto společnosti se stávají vděčným cílem různých rádoby odborníků a populistů.

Modernizace infrastruktury a tzv. samofinancovatelnost, tedy nastavení ceny vodného a stočného tak, aby v budoucnu umožňovalo generování dostatečných příjmů pro další obnovu vodárenské infrastruktury, logicky vedou k nárůstu cen vodného a stočného. To jsou ale nutné investice. Pokud ovšem nechcete čekat, až voda přestane téci. Je to jako žití na dluh. Levná voda znamená žití na dluh. Pokud se k tomu vědomě rozhodneme, budeme muset dříve či později nést následky.

Někteří „odborníci“ rádi poukazují na fakt, že komerční provozovatelé vykazují zisk – a vlastníci nikoli. Na první pohled argument proti provozovatelům. Ale je to jako obvykle tak trochu jinak. Provozní společnosti jsou privátní společnosti a ty jsou zřízeny za účelem generovat přiměřený zisk. Stejně jako banky nebo automobilky. Mají procesy nastavené tak, aby byly efektivní. Jejich zisk je navíc u nás regulován vyhláškou ministerstva financí.

Zato u městských společností to bývá „jiné café“. V Praze všichni víme, jak „fungují“ dopravní podniky, úklidové služby, atp.. Nejen, že nevykazují zisk, naopak jsou dotované městem. O efektivitě se tu mluvit nedá. Má tohle být náš vzor i pro vodárenství?

Já si myslím, že ne.

Ing. Marek Lichtenberk

Autor: Marek Lichtenberk | čtvrtek 18.8.2016 2:42 | karma článku: 18.09 | přečteno: 2236x


Další články blogera

Marek Lichtenberk

Vodovody ve správě obcí – výhra nebo riziko?

Na scéně se objevila řada „nezávislých odborníků“, kteří nabízejí obcím i městům poradenství. Přesvědčují je, že když si budou vodárenskou infrastrukturu spravovat sami, všichni na tom vydělají a vodárenští vydřiduši utřou nos.

20.4.2016 v 9:21 | Karma článku: 11.36 | Přečteno: 560 | Diskuse

Další články z rubriky Ekonomika

Josef Barta

Šaškárna po česku aneb jak bavit svět za peníze daňových poplatníků

Humor je kořením života a čím ho je více, tím lépe. Neplatí to ale v případech šaškáren inspekcí a kontrolních úřadů, které to provozují za peníze daňových poplatníků.

14.8.2018 v 14:50 | Karma článku: 39.68 | Přečteno: 2084 | Diskuse

Petr Šindelář

Povinná základní škola pro úplně všechny zatím povinná není

Část známých občanů ráno do práce ani školy běžně nevstává a žádné budíky nepotřebuje. Pro peníze na živobytí si chodí na úřady a bez naděje na lepší život zápasí s nudou. A nechápe, že klíč k řešení spočívá v nich samotných...

13.8.2018 v 9:52 | Karma článku: 35.91 | Přečteno: 1250 | Diskuse

Erik Steinn

Telekomunkačná daň: sebereme zisky a zrušíme aukci.

Chceme lepší telekomunikace! Ano! říká ANO! Nebo NE Sebereme zisky a zrušíme aukci. Zisky dáme na pokrytí. Kmitočty umožní postavit jednu síť, kterou si operáři budou kupovat od státu.

13.8.2018 v 1:35 | Karma článku: 8.31 | Přečteno: 333 |

Richard Neugebauer

Je to prostitutka

Je to o svobodě, ekonomii, vězení pro dlužníky a nostalgii po krásné minulosti a ještě lepší budoucnosti . Aneb dlužníkům už nehrozí "otroctví"...

12.8.2018 v 13:35 | Karma článku: 15.49 | Přečteno: 1098 | Diskuse

Karel Trčálek

Češi přišli s revolučním ekonomickým objevem, tureckým záchodem!

Já měl vždy dojem, že Vysoká škola ekonomická škola v Praze vypouští do světa odborníky a odbornice na slovo vzaté. No a teď se mi tento dojem vrchovatě potvrdil

8.8.2018 v 17:40 | Karma článku: 17.17 | Přečteno: 986 | Diskuse
Počet článků 22 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 693
Marek Lichtenberk představitel iniciativy za svobodná média "Slabiky.cz"
Najdete na iDNES.cz